خرید روغن سوخته

جهت ثبت سفارش خرید روغن سوخته خود با ما در تماس باشید.

امیرمحمد غلامی

محمدرضا اسماعیلی

فاکتورهای مختلفی در خرید روغن سوخته ماشین تاثیر گذارند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت:

روغن سوخته چیست؟

پاسخ این سوال بپردازیم که: اصلا چرا روغن ماشین می‌سوزد و منظور از روغن سوخته چیست؟

حتما می‌دانید که روغن یک ماده مهم در خودرو است که به مرور زمان دارای ناخالصی می‌شود و همچنین رنگ آن‌ها هم سیاه می‌شود. این رو‌غن‌ها طبیعتا غیر خوراکی هستند و بعد از اینکه روغن شما دارای ناخالصی شد و اصطلاحا سوهت، باید حتما آن را تعویض کنید وگرنه خودروی شما آسیب جدی می‌بیند.

خرید روغن سوخته

خرید روغن سوخته چگونه انجام می‌شود؟

احتمالا می.دانید که روغن سوخته خودرو را در بشکه نگهداری می‌کنند و خرید و فروش آن هم به صورت روغن بشکه‌ای هست و با توجه به قاطی کردن مواد دیگری ازجمله گازوییل و..‌همبشه قبل از خرید نمونه گیری از بشکه انجام می‌شود تا درصد روغن سوخته آن مشخص شود. اگر بعد از نمونه گیری تایید شد که نمونه روغن سوخته است و با بمواد دیگر مخلوط نشده، خرید روغن سوخته انجام می‌شود. همچنین بعد از خرید هم برای جابجایی روغن سوخته ها باید از ماشین حمل و نقل مخصوص استفاده شود.

روغن موتور:

اما درمورد ماهیت خود روغن موتور می‌توان گفت که: این روغن‌ها مخصوصا در موتورهای که از سوختن داخلی استفاده می‌کند، مصرف می‌شود. تقریبا از 70 تا 90 درصد وزن آن از روغن پایه و حدود 30 الی 10 درصد هم از دیگر مواد افزودنی تشکیل شده است. این مواد افزودنی اصولا شامل مواد افزودنی فیزیکی و روانکاوی هستند.

مراحل بعد از خرید روغن سوخته:

اما اتفاقاتی که بعد از خرید روی روغن سوخته انجام می‌شود عبارتست از: تبدیل روغن‌ها به روغن پایه. درواقع خریدار روغن‌ها آن‌ها را به کارخانه می‌فروشد و کارخانه هم روغن‌ها را بعد از تصفیه به روغن پایه تبدیل می‌کند. این کار مصارف زیست محیطی فراوانی دارد ازجمله:

جدا شدن مواد سمی مختلفی ازجمله: سرب، کادمیوم، ارسنیک، کروم، بنزن و.. که اکثر این مواد سرطان‌زا و‌مضر هستند. اگر این آلودگی‌ها که در روغن سوخته وجود دارند، به‌طور اشتباه در محیط آزاد شوند و روغن موتور تصفیه نشوند، می‌توانند اثرات جبران ناپذیری روی اکوسیستم موجودات زنده بگذارند. این مواد با شناور ملن ن روی سطح آب مانع از نفوذ نور و اکسیژن به داخل آب‌ها می‌شوند و روس زندگی آبزیان هم تاثیرات منفی می‌گذارند. همچنین این آلاینده‌ها می‌توانند با ورورد به ریه افراد باعث ایجاد عارضه‌های ریوی شوند ‌و‌بزای سلامتی افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند بسیار خطرناک هستند.

همچنین از دیگر موارد تاثیر روغن سوخته می‌توان به تاثیر این روغن‌ها روی خاک و میزان حاصلخیزی آن اشاره کرد. این آلودگی‌ها باعث نابودی موحوادت و همچنین میکرواورگانیسم‌های مفید خاک هم می‌شوند. به علاوه تاثیر منفی این مواد روی سفرات آب زیرزمینی هم اثبات شده است.

چگونگی تصفیه روغن سوخته:

گفتیم که علت خرید انواع روغن سوخته تصفیه آن و جلوگیری از پخش شدن آلودگی‌ها بوده است. همچنینی این موضوع صرفه اقتصادی هم دارد و یک راه درآمد زایی برای کارخانجات مختلف می‌باشد. در ادامه به انواع روش‌های مختلف تصفیه روغن اشاره می‌کنیم:

تصفیه با H2SO4

بعد از خرید روغن و تحویل آن به کارخانه، با استفاده از اسید سولفوریک با خلوص بالا و روغن حرارت داده شده، موادی مثل گازوییل و… را از آن جدا می‌کنند. اسید سولفوریک با جذب ناخالصی‌ها و مواد مضر روغن سوخته یک‌ کلویید حاوی این مواد را تولید میکند و چون ته نشین می‌شود، این آلودگی‌ها از روغن جدا می‌شوند.

تصفیه با استفاده از خاک:

در این روش پس از خرید روغن، با بهره گرفتن از خاک روغن را تصفیه می‌کنیم. در این روش با استفاده از دیگ تقطیر، روغن سوخته را به همراه مواد افزودنی مختلف در دمای 400 درجه حرارت می‌دهیم که این کار باعث جدا شدن آلودگی‌ها می‌شود. ‌درمرحله آخر هم روغن را از فیلتر رد می‌کنیم و بدین ترتیب در دومرحله خرید روغن سوخته و تصفیه به روش‌های مختلف، دوباره آن را قابل استفاده می‌کنیم.

درنهایت برای خرید روغن‌ سوخته و انجام مراحل تصفیه، باید درمورد قیمت‌ها و همچنین روش‌های مختلف تصفیه اطلاع داشته باشید. برای حمل و نقل روغن سوخته هم توجه کنید که از ماشین‌های مخصوص باید استفاده کنید.